Velikost a zatížení balónu
Rozhodl jsem se pro velikost balónu cca 1000 m3, resp. pro 28 poledníků při známé šířce látky, podle toho, že jsem chtěl maximálně využít sluneční energii, když bude jasno, ale nechtěl jsem klesnout pod hranici minimálního přistávací hmotnosti, která je určena pro různě velké horkovzdušné balóny výrobcem Balóny Kubíček. Hodnoty minimálních přistávacích hmotností naleznete v kapitole 2.6 Letové příručky, kterou si můžete ze stránek výrobce stáhnout zde: http://www.kubicekballoons.cz/documents/letova_prirucka_14.pdf
Porovnáním s většími balóny mi vyšlo, že pro očekávanou přistávací hmotnost 150 kg by měl být balón o velikosti max. 1000 m3. Ve skutečnosti moje přistávací hmotnost se obvykle pohybuje kolem 125 kg, což je sice pod uvedenou hranicí, ale zatím jsem nepocítil žádné negativní vlastnosti balónu z toho vyplývající.
Méně zatížený balón má nižší provozní teplotu a nižší vnitřní přetlak, čímž je méně tvarvě stabilní v turbulenci a snadněji dojde k deformaci spodní části balónu až k uzavření ústí. Větší balón má rovněž větší tepelnou setrvačnost a větší kinetickou energii. Výhodou je nižší spotřeba paliva.
Moje skutečná vzletová hmotnost je:
- pilot 78 kg
- balón 28 kg
- plná láhev 17 kg, prázdná 6 kg
- sedačka, záložní padák, přístroje 6 kg
- hořák s hadicí 1 kg
Celkem 119 až 130 kg.